среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na ogrodzenia Winylowe z Ostrowa Wielkopolskiego na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można także ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz ploty z Winylu na plot i furtę ze sztachetek stawia się z kamieni różnorodnego konturu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kafli o nietypowych kształtach, wypada je właściwie zestawiać tzn. tak, tak aby kształt każdego następnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z plastyku z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий