пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic dobrze nie podkreśli projektu trawnika czy tez kwietnika jak niskie żywe plot.

Niesłychanie wysokie, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zacienia pobliskie domy i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze roślinne plot było bardzo wysokie a zarazem cienkie to w cieniu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Należy mieć na uwadze niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być bardzo kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie uwydatni linii trawy albo rabaty jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych miejscach, niewysokie drzewa umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach albo zastawią gołe wycinki ziemi. Dobrze uformowany niewielki żywopłot już sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je małe jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niskie czy tez duże roślinne ogrodzenia można pozyskać z roślin iglastych.

Niestety, krzewy z tej klasy są o wiele bardziej kosztowne niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, mimo to jego zmianę Cis jest dozwolone zostawić bez pomocy.Powinien się błyskawicznie wschodził tudzież oszczędzi kolumnowy kształt.

Jeśli wasz zakątek jest dosyć zacieniony, wskazane jest aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektóre spośród cienioznośnych modeli maja klasy o płowych czy tez różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w najwyższym stopniu sugestywne w słońcu, aliści nawet w chłodzie liście pozostają dosyć jasne, prawie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий