понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli po prostu żywop��ot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast często służą również za ozdobę. Przeważnie takie sztachety Winylowe z Włocławka buduje się w nasłonecznionych elementach, w których ekspresowo rosną i mocno gęstnieją. Wiele powabu maja również takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina witek bądź kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja i relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie panują w skwerze, a także nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często także bujnie rozkwitają, ale wymagają tez dużo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztachety PVC z Świdwina mogą być niezmiernie smukłe, choć powinno się je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe plot było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий